LCDS wyraź swoje hobby!

Sprężarka – jak to działa?

Sprężarka tłokowa
Na podstawie: http://www.pneuma.pl/
Sprężarki śrubowe (http://www.pneuma.pl) cechują się wysoką efektywnością działania. Kluczową rolę odgrywają tu 2 złączone duże śruby, które podwyższają ciśnienie. Sprężarki śrubowe pracują dzięki silnikowi spalinowemu. Znamy także modele zaprzęgające energię elektryczną. Bardzo często można napotkać sprężarki śrubowe na miejscach budowlanych, gdzie są istotnym elementem wyposażenia budujących tam robotników. Kompresory powietrza to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej.

W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest odrobinę niższe od ciśnienia atmosferycznego, z kolei ciśnienie tłoczne jest istotnie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w których ciśnienie ssawne jest ciągle o wiele niższe, a ciśnienie tłoczne jedynie odrobinę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są zazwyczaj pompami próżniowymi. Warto pamiętać, że sprężarki w czasie ich pracy wydzielają olbrzymią ilość ciepła, jakie musi być gdzieś odprowadzone. Pomocne są tutaj układy chłodzenia sprężarek. Są one ponadprzeciętnie podobne do układów chłodzenia znanych z silników samochodowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, zaś dla tych większych jednostek używa pośrednie z chłodnicą.

Sprężany gaz w maszynie w wielu wypadkach jest także chłodzony poprzez tak zwane chłodzenie międzystopniowe. Bez sprężarki, która zwiększa ciśnienie gazów, nie używalibyśmy w domu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie było by szlifierek, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Trzeba by było też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle działać.

Bolidy wyścigowe nie byłyby takie szybkie. W rurociągach nie płynąłby gaz. Kompresory śrubowe - www.pneuma.plSprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory. Ze względu na budowę da się je także podzielić na te wyporowe. Takie urządzenia działają na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje znaczący wzrost ciśnienia w samym cylindrze.

Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być przykładowo zwyczajna pompka rowerowa. Do sprężarek takiego rodzaju zaliczyć można urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe (więcej tutaj http://www.pneuma.pl/). Drugim rodzajem są tutaj sprężarki przepływowe, gdzie wzrost ciśnienia gazu następuje wskutek działania poprawnie ukształtowanych ruchomych części wirnika i nieruchomych części kierownicy maszyny. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze inny podział tyczyć się może mobilności urządzeń i ilości stopni, które one posiadają. Sprężarki spiralne wykazują ciekawą budowę.

We wnętrzu sprężarki pracuje spirala, która się kręci i tą drogą zwiększa ciśnienie powietrza. Charakteryzują się one znaczną przyjaznością dla portfela, z tej przyczyny są wybierane przez przedsiębiorstwa i osoby, które pragną zmniejszyć koszty funkcjonowania (http://pneuma.pl/category-pl/aluminiowy-system-rurowy-eqofluids/10/). Dodatkowym atutem tego typu sprzętów jest to, że nie wytwarzają one dużego hałasu, dzięki czemu są niezmiernie przyjazne dla ludzi, którzy pracują w jednym miejscu ze sprężarką. Na koniec zestawienia zostaje nam maszyna membranowa, dziś rzadko spotykana. Jest ona w zasadzie reliktem z dziedziny historii wynalazków. Używana była zwykle jako urządzenie do pompowania wody do gaszenia ognia, montowane w wozach straży ogniowej sprzed dwóch stuleci.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-12-09 06:04:44
Tagi: ciśnienie, modele, maszyny, Chłodzenie, gaz, odkurzacze, wiertarek, opony, budowa, młot, wentylatory, kompresory, koszty, maszyna, urządzenie