LCDS wyraź swoje hobby!

Jakim sposobem odpowiednio przeczytać oznaczenie na oponach

Wszelka opona jest poprawnie znakowana, niezależnie od tego czy mówimy o oponach samochodowych, motocyklowych czy innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie ważnym znakiem albo symbolem, wręcz przeciwnie ma ono niezmiernie znaczące znaczenie. Oznaczenie opon pozwala nam stwierdzić charakterystykę opony - wysokość boku, wielkość, rodzaj konstrukcji i średnicę, dodatkowo oznaczenie opon podaje informacje o prędkości oraz indeksie nośności.

opony
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Jakim sposobem więc należycie przeczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry znajdujące się na oponie symbolizują szerokość opony. Potem odszukamy wiadomości mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości oraz wysokości boku opony. Pożądane byłoby pamiętać, że niższy bok opony zapewnia lepsze prowadzenie samochodu na zakrętach. Dalej zdołamy odnaleźć informację na temat wewnętrznej konstrukcji opony. Współcześnie coraz więcej opon ma konstrukcję radialną, która symbolizowana jest literką R. Za wiadomością o konstrukcji opony znajdziemy wysokość felgi, czyli wewnętrzną średnicę opony.Należałoby pomnieć, że średnica opony zawsze jest oznaczana w calach. Na oponach znajdziemy też indeks nośności, który oznacza maksymalne obciążenie, jakie zdoła przenieść opona zapełniona do maksymalnego pułapu ciśnienia. Na końcu opony mieści się także indeks prędkości, który może posiadać wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Wszelkiej literze odpowiada praktyczna wartość. Na oponach odkryjemy też informacje dotyczące wytwórczości oraz kod UTQG, jednakże kod ten znajduje się wyłącznie na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4x4 lub opony terenowe. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/rolnicze.html

Dobierając opony zimowe, odkryjemy tam znakowania typowe dla tego rodzaju opon, przykładowo M+S bądź 3PMSF. Niezależnie od tego czy kupujemy opony kormoran, opony Michelin czy opony 4x4, na każdej oponie znajdziemy tego typu oznaczenia. Pożądane byłoby zwracać na nie uwagę podczas doboru i kupna opon do naszego wozu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-16 13:27:45
Tagi: opony, obciążenie, nośność