LCDS wyraź swoje hobby!

Sprężarka - zasady działania

Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo sporej powszechności zastosowania. Wszyscy wiedzą coś o silnikach odrzutowych i spalinowych, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednak tylko garstka zna rolę, jaką w postępie naukowych zajmuje niepozorna sprężarka.
Bez urządzenia, które podwyższa ciśnienie gazów, nie mielibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie było by szlifierek, wiertarek i kluczy na sprężone powietrze. Zmuszeni byśmy byli też zawsze ręcznie pompować opony. Na budowie nie nie pomagałby nam młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle pracować.

Jeśli szukasz uzupełniających materiałów na przedstawiany wątek, to kliknij tu - ta oryginalna wiadomość (http://fmk.pl/piora-slimakow/) posiada zbliżone tematy!

Bolidy wyścigowe nie byłyby takie szybkie. W gazociągach nie płynąłby gaz.

Widać jak na dłoni, że funkcjonalność sprężarek jest spora.

Chcesz uzyskać większą ilość informacji na prezentowany temat? Jeśli tak, to odszukaj stronę (http://www.mercor.com.pl/pl/produkty/wentylacja-po%C5%BCarowa/technika-przeciwwybuchowa/), która przedstawia równie ważne dane - są one niesamowicie wciągające.

Taki jest również wybór dostępnych globalnie rodzajów tej maszyny. Najstarsze i najprostsze są sprężarki tłokowe (polecam sprężarkę od phu pneuma), stosowane przy używaniu młota pneumatycznego. Gaz (powietrze) jest tam sprężany przez pracę tłoka, pchanego przez silnik olejowy. Podobnie wspomagane są też sprężarki śrubowe, z zastrzeżeniem, że w nich presja jest wytwarzana przez dwie wirujące śruby. Działający podobnie mechanizm wykorzystują sprężarki spiralne, gdzie śruby zastępują dwie oddziałujące na siebie spirale.


Można spotkać też inne, bardziej kompleksowe typy, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe. Najpopularniejsze w codziennym użytkowaniu są jednak te najprostsze, licząc nawet od najprymitywniejszej pompy manualnej, z którą na pewno każdy kiedyś się zetknął.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-19 10:14:31
Tagi: odkurzacze, opony, budowa, młot, wiertarek